Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Heat Seal Tyvek Steam Sterilization Pouch With Chevron Peel, with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heat Seal Tyvek Steam Sterilization Pouches provide a strong barrier from microbial contamination.
Keystone Cleanroom Products Easy-Tear Stopper Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These are designed to satisfy the most stringent requirements in the sterilization of critical pharmaceutical equipment and components. Delivers outstanding performance in terms of cleanliness, material and seal strength, as well as excellent microbial barrier properties.
| Thickness (Metric) | 203 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | 8 mil |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Sterilisation of pharmaceutical equipment and components |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products PureClean Self-Sealing 1421B Tyvek™ Autoclave Bag with Clear Film Side and Steam Indicator, 21 to 30 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PureClean™ Self-Sealing Autoclave Bags are made from a transparent film and 1421B DuPont™ Tyvek™, which is a new grade of uncoated, untreated, flexible Tyvek™ material specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Thickness (Metric) | 5.3 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | 5.3 mil |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | 121 to 125 C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization of Pharmaceutical Equipment |
| Closure Type | Safe Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cardinal Health™ Paper Sterilization Heat Sealing Pouches
For both steam or ethylene oxide (EO) sterilization
| Includes | Blue film |
|---|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Designed for quick, easy presentation of sterile items, can be used in steam or Ethylene Oxide (EO) sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Includes | Blue film |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Description | With adhesive |
| Product Type | Sterilization Pouch |
| Color | White |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Designed for quick, easy presentation of sterile items, can be used in steam or Ethylene Oxide (EO) sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Sterility | Non-sterile |
CARDINAL HEALTH™ Sterility Maintenance Cover
Cardinal Health™ Sterility Maintenance Cover, Self Seal, 10 x 15IN
| Includes | Blue film |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Designed for quick, easy presentation of sterile items, can be used in steam or Ethylene Oxide (EO) sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek Autoclavable Bowl Cover, with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclavable Bowl Covers prevent microbial and particulate contamination to critical parts
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cover |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self Seal Tyvek™ Steam Sterilization Pouches
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self Seal Tyvek™ Steam Sterilization Pouches provide an excellent barrier from microbial contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Tyvek™ Drawstring Closure Autoclave Large Bag
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for steam sterilization of large or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. Tyvek™ Autoclave Bag is closed via the adjustable Tyvek™ drawstring closure system. The bags can be aseptically opened without having to cut or remove the particulate generating autoclave tape.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Steam |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | <250°F |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Temperature Range (Metric) | <125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 6 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 24 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 34 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 34 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 86.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs prevent dust and other particulates from entering orifices of any size
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | 1422A Tyvek™ |
| Product Type | Cover |
| Outer Packaging | Heat Sealed Poly Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 26 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 26 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 66 cm |
| Sterility | Non-sterile |